Miody pitne, tradycja i uznanie nie tylko w Polsce

miody_pitnePolacy błędnie uważają miody pitne jako typowo polskie i znane tylko u nas trunki. To prawda, miody pitne posiadają w Polsce wielowiekowe tradycje, są jednak znane niemal na całym świecie. W starożytnym Rzymie pito hydromel- czysty miód pitny oraz melomel czyli miód pitny gronowy. We Francji trunek ten znany jest jako hippocras i bochet. Wyspy Brytyjskie pijają prymet z dodatkiem soku gronowego, lub wino gronowe z dodatkiem miodu, oraz cyster- miód pitny z dodatkiem soku jabłkowego. nawet Afrykańczycy znają miód pitny jako lqhilike.

Miód i jego właściwości

3Miody pitne są jednym z rodzaju win. Ale bardzo nietypowym, ze względu na wyjątkowość podstawowego składnika miodów pitnych czyli miodu. Skąd pochodzi i jak pysznie smakuje miód wszyscy wiemy, ja z chęcią przybliżę właściwości prozdrowotne miodu. Miód przyspiesza procesy gojenia się ran, wszelkich oparzeń i odmrożeń, a także zabezpiecza te miejsca przed zakażeniami drobnoustrojami. Jest to możliwe dzięki antybiotycznemu działaniu miodu, które wykazują hamujące lub degradujące działanie bakterii gram-dodatnich, gram- ujemnych oraz grzybów. Taka wiedza powinna być wykorzystywana w domowych sposobach zwalczania dolegliwości by nie sięgać zbyt często po szkodliwe antybiotyki. Miód stosowany jest także w leczeniu owrzodzeń, ropni, czyraków czy wyprysków.

Coś więcej?

miodMiód reguluje pracę serca poprzez zawartą acetylocholinę, obniżając ciśnienie i poprawiające krążenie krwi. Wykorzystuje się więc je z powodzeniem w leczeniu wielu chorób wieńcowych, nadciśnienia i zespołu płuco-sercowego. Coś jeszcze? I to wiele! Miód to także lekarstwo dla duszy, które poprawia ogólne samopoczucie, zmniejsza napięcie nerwowe. Odrobina miodu pomoże więc uleczyć nerwice, apatię, depresję, pobudzenie lub wyczerpanie nerwowe, bezsenność i nadpobudliwość.

Cud miód?

2To nie są wszystkie walory zdrowotne miodu, ale chyba przytoczyłam wystarczająco dużo argumentów by docenić jego właściwości? Warto dodawać miód jako naturalne lekarstwo na wiele bolączek. Jeśli słodzisz herbatę, to koniecznie wybierz miód! A poza tym skoro miód jest podstawowym surowcem w produkcji miodów pitnych to można stwierdzić, że miód pitny jest nie tylko smaczny ale i zdrowy! W kolejnym poście więcej wiadomości o miodach pitnych.

Źródło: Baca E., Baranowski K., Zielińska D., Salamon A.: Związki smakowo- zapachowe oraz prozdrowotne i antyseptyczne występujące w miodach pszczelich. Przemysł Fermentacyjny i Owocowo- Warzywny, 7-8, 2011.

Leave a Comment