Bordeaux- symbol najlepszych win

Wina z regionu Bordeaux są uznawane za niebywale wykwintne, a ich sława jest tak wielka, że stanowią punkt odniesienia i wzorzec dla pozostałych producentów. Francuska apelacja Bordeaux to największy i najsłynniejszy winiarski region świata.

Ranking win Bordeaux

bordeaux-regionUprawa winorośli w tym regionie zajmuje 120 tys. ha, zaś roczna produkcja wina przekracza 850 milionów butelek. Wino to zawdzięcza swą sławę utworzonemu rankingowi win na potrzeby Wystawy Paryskiej w 1855 roku. Ówczesny władca zapragnął zaprezentować światu najlepsze wina Francji. Zadanie to powierzono handlarzom, którzy znali doskonale wina i od dawna prowadzili ich nieoficjalne rankingi. Ranking win a więc i ich winnic opracowany na potrzeby wystawy stał się wkrótce obowiązującym prawem. Co ciekawe, do dziś niewiele się zmienił.

Trudny wybór win

winniceOpracowany system wyróżnia 5 cru czyli klas. Taką nazwę dostają wina najbardziej prestiżowe i najdroższe, te najwyżej cenione są określane jako grand cru, premier cru, 1 cru. Należy podkreślić, że wśród blisko miliarda butelek znaleźć można, obok win wybitnych i bardzo dobrych, równie wiele win pospolitych, a nawet całkiem słabych. Właśnie, w takim razie czym się kierować przy wyborze wina?

Etykieta Bordeaux bez Bordeaux?

hateuParadoksalnie nie kupujmy wina z napisem Bordeaux na etykiecie! Pan Paprocki donosi, że w większości win z tego regionu ta zasada się sprawdza. Skąd taka opinia? Region Bordeaux to aż 50 apelacji czyli określonego prawnie obszaru upraw winorośli, na którym obowiązują ściśle określone zasady upraw i produkcji. Niektóre z nich powstały zupełnie niedawno, inne szczycą się wielowiekową mouton-2005historią. Region Bordeaux podzielony jest na apelacje regionalne oraz mniejsze, apelacje gminne. Poza tym można wyróżnić wina wytworzone na „ziemi niczyjej”, czyli w tej części regionu, która nie należy do żadnej apelacji regionalnej lub gminnej. Wina należące do danej apelacji regionalnej czy gminnej będą oznaczone daną nazwą, te winą szczycą się daną apelacją np. Chateau Haut-Brion, Chateau Mouton-Rothschild. Na żadnej z tych butelek nie znajdziemy słowa Bordeaux!

Leave a Comment