Ciekawostki o winie…

Ostatnio dwie ciekawostki o winie i stwierdziłam, że to trochę mało dlatego dzisiaj kolejna porcja :). Tym razem podam wam informacje, które nie powinny was tak zaskoczyć jak ostatnio ale są równie bardzo ciekawe.

Nie wiem czy wiecie ile lat ma najstarsze wino? Ja przyznam skromnie, że wiedziałam ale domyślam się, że nie wszyscy wiedzą ;). No więc wyobraźcie sobie, że najstarsze na świecie wino ma ponad… 1600 lat! Wszyscy chętni mogą je zobaczyć w niemieckim muzeum: Speyer Museum. Niestety konsumpcja nie wskazana ;). Prawda, że ciężko uwierzyć? Z przykrością stwierdzam, że jeszcze nie miałam okazji odwiedzać Speyer Museum ale na pewno to niedługo nadrobię.

  1. Pisałam ostatnio o tym kto pije najwięcej wina na świecie i jak już wiecie są to mieszkańcy Watykanu. No i w tym miejscu pojawia się pytania ile wina piją Polacy? Średnio co roku przypadają dwa litry wina na jednego Polaka. Muszę stwierdzić, że to bardzo mało prawda? Ja z pewnością nie zaliczam się do tej średniej i chyba bliżej mi do Czechów, którzy średnio wypijają 16 litrów.
  2. Kolejną ciekawostką są dane dotyczące uprawy winorośli w Polsce. W Polsce pierwsze ślady przypisuje się na 1102 rok. Uprawy winorośli znajdowały się z okolic Krakowa.
  3. Coś co może was zainteresuje to ilość osób, które mogą wziąć udział w degustacji wina. Wiele ile to osób? Liczba może być bardzo duża i wszystko zależy od okoliczności. W 1986 roku w San Francisco w Stanach Zjednoczonych w degustacji wina wzięło udział aż cztery tysiące osób! Podczas degustacji zużyto 9360 butelek. Całkiem nieźle co ;)?

Źródło ikony wpisu: ino-blog.pl

Leave a Comment