Picie wina nie może być pośpieszne, należy je smakować, wręcz delektować się każdym łykiem. Tylko w ten sposób możemy w pełni cieszyć się aromatem i smakiem wina. Określając jakość wina angażujemy nasze zmysły, mianowicie wzrok, węch oraz smak. Poprzez co definiujemy barwę, aromat i smak wina. Czy są jakieś wskazówki prawidłowej „ceremonii” picia wina?
Ocena wzrokowa
Określa się ją krótko jako: oczy, wygląd lub wzrok. Po nalaniu do kieliszka obserwuje się czy powierzchnia jest lśniąca, a wino klarowne. Następnie sprawdza się czy w winie nie ma ciał obcych np. korka. Zwraca się uwagę czy wino nie opalizuje tęczowym kolorem, co może być objawem choroby win lub jego utlenienia. Po zakręceniu kieliszkiem przyglądamy się czy na ściankach pojawiają się charakterystyczne smużki (łezki), mniej lub bardziej długie, jakby wino było oleiste. Owe smużki wskazują na większa zawartość w winie alkoholu oraz cukrów.
Klarowne czy mętne?
Jeśli wino jest zmącone, może to oznaczać, że jest zepsute. Klarowne wino jest oznaką jego zdrowia. Dzisiejsze wina są na ogół klarowne, ale nie zawsze. W handlu spotyka się wiele win niefiltrowanych i niestabilizowanych, w których zmętnienia świadczą o naturalności procesu produkcji Podobnie stare roczniki mogą charakteryzować się mętnością, którą łatwo można spowodować, poprzez zmieszanie osadu z dna ( z tego powodu wina te poddaje się dekantacji). Przy dobrym oświetleniu, na białym tle bada się kolor i odcienie wina.
Szata wina
Kolor wina, zwany przez kiperów szatą lub suknią, dostarcza wielu cennych informacji. I tak wina białe mogą być niemal bezbarwne, bladożółte, jasnożółte, złociste, słomkowe, bursztynowe, pomarańczowe, a nawet rudawobrązowe. Wina rosé miewają kolory bardzo zróżnicowane od bladoróżowego do ciemnoróżowego. Wina czerwone posiadają najbardziej złożoną paletę barw, od koloru granatu, fioletu aż po brąz i niemal czerń. Na przykład jaśniejsza ceglasta nuta w winie czerwonym świadczy o jego wieku (wino czerwone z wiekiem jaśnieje). Wina białe, odwrotnie, z wiekiem ciemnieją.
Źródło: Kłosa Z.: Jak poznać jakość wina? Problemy jakości, październik 2012
Paprocki J.: Jak pic wino? Z namaszczeniem. Przegląd Piekarski i Cukierniczy maj 2011