Jak wybrać odpowiedni stojak na wino. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę?

Wino kochają praktycznie wszyscy. To trunek, który idealnie pasuje do wszystkich okazji, a także może doskonale smakować bez żadnej okazji. Wybór jest tak szeroki, że bez żadnego problemy wybierzemy taki rodzaj wina, który idealnie zaspokoi nasze kubki smakowe. Chcąc posiadać swoją małą, ale dopasowaną do potrzeb winnicę, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na to, jak przechowujemy wino, ale również na to, jakich stojaków używamy. Materiał oraz jakość konstrukcji mają ogromne znaczenie.


Wino to najstarszy oraz najbardziej znany ludzkości trunek. Towarzyszy nam od wieków, był spożywany przez najbardziej wybitnych ludzi, który kiedykolwiek stąpali po Ziemi. Obecnie wino jest dostępne dla każdego, dobrej jakości produkt można kupić w pobliskim sklepie, markecie, w specjalistycznych sklepach winiarskich, jak również wykonać samemu. Musimy wiedzieć, że najbardziej szlachetne gatunki wina, powinny przeleżakować wiele lat, aby nabrać odpowiedniego smaku czy koloru.

Atrakcyjne ceny wina, jak również bardzo dobra jego dostępność sprawiają, że praktycznie każdego stać na to, aby założyć własną winniczkę, w której będą przechowywane wina. Butelki z winem możemy również przechowywać na specjalnych stojakach, których jest ogromny wybór. Możemy wybrać tradycyjne stojące, drewniane lub metalowe, wykonane z tworzywa sztucznego, meble do przechowywania wina, jak również stojaki wiszące.

Odpowiedni materiał

Zanim wybierzemy odpowiedni model stojaka na wino, albo regał na trunek, musimy zastanowić się nad tym, w jakich warunkach będziemy wino przechowywać. Jeżeli będzie to salon lub kuchnia, możemy wybrać rozwiązanie z drewna, z metalu albo tworzywa sztucznego. Dobrym rozwiązaniem jest również regał wykonany z płyt meblowych. Jeżeli jednak wino będzie przechowywane w piwnicy, w której panuje wilgoć i nie ma ogrzewania, dobrym rozwiązaniem będzie materiał odporny na pleśń i grzyby (zabezpieczone drewno) lub metal (pomalowany dobrej jakości farbą).

Z drugiej strony miejsce do przechowywania wina powinno być dopasowane do naszych potrzeb. Stojak powinien być wykonany w sposób przemyślany, z dobrych jakościowo materiałów. Musi zapewniać odpowiednie podparcie butelek, aby samoczynnie nie wypadały. Kluczowym aspektem jest także stabilność. Konstrukcja nie może kołysać się na boki, być również odporna na przewracanie. W razie konieczności stojak powinien lub regał powinny posiadać możliwość przymocowania do ściany.

Leave a Comment