Wino z rabarbaru

Kto pamięta ciasto rabarbarowe? A kto pyszny kompot? Mmmmmm… Rabarbar to zdecydowanie smak mojego dzieciństwa. Ale z rabarbaru można robić o wiele więcej znakomitych przysmaków, na przykład wino! Tak, a skoro mamy własny krajowy rabarbar to do dzieła!

Jakie wino z rabarbaru?

3Z rabarbaru otrzymamy wina półsłodkie, słodkie czy wytrawne. Wszystko zależy od ilości oddanego cukru oraz długości fermentacji. Sporządzając wino z łodyg zielonych, wskazane jest ich gotowanie w celu usunięcia posmaku „zieleniny”. Ja zawsze podjadałam rabarbar prosto z krzaka, więc mi chyba taki posmak nie przeszkadza, heh. Niektóre źródła podają, że dobrze jest przed użyciem rabarbar przemrozić. Myślę, że ma to sens, ponieważ mrożenie uszkadza ściany komórkowe, z których łatwiej wydobędziemy sok.

Metody sporządzania wina z rabarbaru

1Książka pana Pilarka jest niezastąpionym źródłem sposobów na wykonanie tego wina. Przygotowujemy: 10 kg łodyg rabarbaru ,które tniemy na ok. centymetrowe kawałki, dolewamy 5 l wody z dodatkiem czystej kredy (1,5 kg kredy na 1 kg rabarbaru) i gotujemy na wolnym ogniu. Kreda ma za zadanie wytrącić szczawiany z owoców. Choć uważa się, że w samych łodygach jest ich niewiele, gromadzą się szczególnie w liściach. Po ostygnięciu dodajemy 3 l wody, pozostawiamy na 3 dni w spokoju. Do gotowanych łodyg można dodać przyprawy- goździki, cynamon. Wzmacniają i wydobywają głębię aromatu wina.

Kolejne kroki

2Po tym czasie dodajemy syrop z cukru. Jest to konieczne ponieważ rabarbar zawiera mało cukrów, które są niezbędne do fermentacji. Do odciśniętego moszczu dodajemy syrop z cukru w ilości ok.3-4 kg, kwas cytrynowy (25 g) 6—8 g fosforanu amonowego jako pożywkę dla drożdży i matkę drożdżową. Uzupełniamy wodą do objętości ok. 10 litrów. Kolejno postępujemy jak ze wszystkimi winami- czyli pozostawiamy wino do fermentacji i dokonujemy ściągnięć z nad osadu.

Leave a Comment