Za mało słońca?

1Niedobór witaminy D jest obecnie uznawany za poważny problem zdrowia publicznego a nawet pandemię, dlaczego? Skąd takie niedobory witaminy D?

Synteza witaminy D

Za główne źródło witaminy D uważa się ekspozycję ciała na światło słoneczne. Nasz organizm sam syntetyzuję prowitaminę i przekształca ją w aktywną formę. 3Problem występuje w zimie, w sezonie jesienno- zimowym, gdzie nasłonecznienie jest bardzo małe. Nawet jak świeci słońce, jesteśmy szczelnie osłonięci bo przecież jest mróz… Także szczególnie w tym okresie należy witaminę tę dostarczać z pożywieniem. Czyli tłuste ryby i mleko. To najlepsze źródła, choć można od czasu do czasu pójść do solarium to także pomoże w niedostatku witaminy D. Warto dodać, że wszelkie kremy z filtrami blokują syntezę witaminy, warto więc czasem z nich zrezygnować. Grupą wysokiego ryzyka są kobiety z Bliskiegi Wschodu ze względu na szczelny ubiór oraz Afroamerykanie ze względu na wysoką pigmentację skóry.

Skutki niedoboru witaminy D

2
Źródła witaminy D

Niedobór witaminy D powoduje krzywicę u dzieci, nasila osteopenię , osteoporozę, i podatność na złamania u osób dorosłych. Niedostatek tej witaminy jest związany ze zwiększonym ryzykiem pospolitych nowotworów, chorób autoimmunologicznych, nadciśnienia, chorób zakaźnych czy ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 1, stwardnienie rozsiane oraz chorobę Crohna. Ale co najciekawsze niedobory witaminy D mogą prowadzić do chorób psychiatrycznych jak schizofrenia czy depresja! Czy widzicie analogię braku słońca i złego nastroju? Wnioski są proste, albo przeprowadzamy się bliżej równika albo stosujemy dietę bogatą w witaminę D. Cóż, póki co, ja wybieram to drugie. Odpowiednią dietą zamierzam poprawić sobie smutno- zimowy nastrój.

Leave a Comment