Pamiętajmy, że z winem należy się obchodzić przede wszystkim- delikatnie. Zabierając się do otwierania butelki starajmy się nią nie wstrząsać, nie odwracać do góry dnem itp. Tak by uniknąć wymieszania ewentualnego osadu powstającego dna dnie. Ale zanim zabierzemy się do otwierania, warto przyjrzeć się etykiecie.
Etykieta ważna rzecz
Wiele z etykiet stanowi swoiste, małe „dzieło sztuki”. Można na nich znaleźć rysunki zamków i posiadłości, scenki obyczajowe portrety, herby czy reprodukcje obrazów. Ale przypomnę, że „nie szata zdobi człowieka”. Choć miło dla oka oglądać etykiety Château Rothschild, projektowane przez słynnych malarzy. Zupełnie odmienne, czyli wyrafinowane w swej prostocie, są etykiety wina uznawanego za najdroższe na świecie- Château d’ Yquem. Etykieta zdradzi nam miejsce pochodzenia wina, z jakiego szczepu je wytworzono, czy dojrzewało w beczce, z jakiego drewna, z jakiego kraju, ile miesięcy. Czasami możemy zapoznać się z historią wina lub winnicy, informacją do jakich potraw i w jakiej temperaturze je podawać.
Prawidłowe otwarcie butelki
Konieczne jest obcięcie kapturka na wysokości przynajmniej 5 mm od górnej granicy szyjki butelki, tak by kapturek nie utrudniał wlewania trunku. Czas na wyciąganie korka. Do tego celu najlepszy jest korkociąg kelnerski, który składa się z otwieracza, ostrza o długości 5 cm i małego nożyka. Jest to prosty i łatwy w użyciu korkociąg działający na zasadzie dźwigni. Można też użyć popularnego korkociągu śrubowego o dwóch ramionach. Przy otwieraniu wina należy uważać by nie przebić korka na wylot, który może zanieczyścić wino. Bardzo nieeleganckie jest też trzymanie korka między kolanami i siłowanie się z korkiem! Po otwarciu, przecieramy szyjkę butelki ściereczką, by butelka była czysta.
Korek korkowi nierówny
Przyjrzyjmy się korkom, które także są etykietą wina. Mówiąc wprost- klasa korka świadczy o klasie wina. Wina najtańsze zamyka się korkopodobnymi wyrobami z tworzywa lub korkami klejonymi z okruchów i płatków. Czym mniej szczelin i oczek na bocznych płaszczyznach, tym korek (i wino) lepsze. Do win z najwyższych półek używa się korków także z najwyższej półki, o nienagannie gładkich ściankach. W przypadku win przyzwoitej klasy znajdziemy na nim rocznik, nazwę winnicy, jej znak lub inny rysunek. Warto powąchać korek by wykryć ewentualną „chorobę korkową”. Zarażone nią wino ma charakterystyczny stęchły zapach i nie nadaje się do picia!
Źródło: Paprocki J.: Jak pić wino? Z namaszczeniem. Przegląd Piekarski i Cukierniczy maj 2011.