Kawa i jej unikalne właściwości

33Kawa to doskonały napój na pobudzenie. Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki tego napoju. Ja pewnie rano piłabym wino (w wersji bezalkoholowej) ale tak z rana, przed zajęciami jakoś sobie nie wyobrażam. A kawa to idealny napój na rozpoczęcie dnia.

Kawa i jej działanie

Poza powszechnie znanym działaniem pobudzającym stwierdza się, że kawa potrafi znacznie więcej. Mam tu na myśli działanie kofeiny polegające na podnoszeniu poziomu „hormonu szczęścia”- serotoniny oraz „przekaźnika przyjemności”- dopaminy. Jedna filiżanka kawy zwiększa poziom obu hormonów, a więc nasz humor się zdecydowanie poprawia.

A na jesień polecam kawowe grzańce

11Klasyczny, korzenny grzaniec kawowy. Podstawą jest oczywiście dobra kawa, przyprawy korzenne takie jak imbir, kardamon, cynamon i goździki oraz odrobina alkoholu. Zaparzamy espresso i dodajemy do niego przyprawy korzenne. Na koniec odrobina alkoholu, najlepiej likieru kawowego. Gotowe!

Mandarynkowy grzaniec z odrobiną koniaku. Będziemy potrzebowali 1 mandarynkę z której wyciskamy sok. Zaparzamy kawę, przelewamy do rondelka i dodajemy przyprawy- cynamon oraz goździki. Następnie dodajemy sok z mandarynki oraz koniak.

22Grzaniec z pieprzem oraz imbirem. Przygotowujemy kawę espresso, dodajemy do niej szczyptę pieprzu czarnego oraz imbiru. Całość gotujemy w rondelku, a następnie przelewamy do szklanki, dodajemy łyżeczkę miodu oraz odrobię likieru kawowego.

Idę więc zrobić grzaniec na dzisiejszy wieczór. Hm, dziś przygotuję grzaniec pieprzno-imbirowy. A Wy? 

Leave a Comment