Sekrety Cabernet Sauvignon

Znajoma zapytała mnie, które wino jest najlepsze na babski wieczór. Muszę przyznać, że ciężko mi było odpowiedzieć na to pytanie bo każdy ma inny gust, a dobrych win mamy całkiem sporo ;). Doprecyzowała, że zależy jej na czerwonym, które jednocześnie będzie wytrawne ale i lekko owocowe, niezbyt ciężkie. Zaproponowałam jej mój ulubiony szczep czyli Cabernet Sauvignon.

No właśnie, jakie jest Cabernet Sauvignon?

Ten szczep to jeden z najbardziej popularnych, a tym samym znanych szczepów winorośli na świecie. Uprawiany jest na całym świecie i dzięki stosunkowo prostej i odpornej na mrozy odmianie (krzewy późno pączkują) jest powszechnie uprawiany. Oczywiście wszystko zależy od pogody, klimatu ale i sposobu uprawy dlatego każda butelka będzie inna i podczas wyboru nie należy sugerować się jedynie szczepem.

Cabernet Sauvignon to wino o pełnej strukturze. Charakteryzuje się wysoką zawartością garbników i wyczuwalną kwasowością. Idealne dla wszystkich tych, którzy uwielbiają wina wytrawne ale niezbyt ciężkie. Ten szczep powinien spodobać się osobom, które liczą na lekko owocową nutę. Dominuje czarna porzeczka ale również jej liście co jednak nie oznacza, że te Bordeaux będą równie „lekkie”. Bordeaux, Kalifornia czy Toskania to te, które będą oleiste, potrzebujące czasu. W poszukiwaniu lżejszej wersji Cabernet Sauvignon polecam te pochodzące z Chile.

Wybór win wyprodukowanych ze szczepu Cabernet Sauvignon jest bardzo duży. Zachęcam do wizyty w dobrej winiarni gdzie sprzedawca pomoże wybrać idealną butelkę.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Leave a Comment